Blog > Komentarze do wpisu
Na komie wschodnim sondaż robi się coraz ciekawszy

Trzeci tydzień trwa już krakowsko-poznańska misja w Tell el-Farcha. Trwają prace sondażowe na komie wschodnim.

- Znaleźliśmy trzy ciekawe groby - opowiada Piotr. - Są głęboko. Zeszliśmy na ponad dwa metry i myśleliśmy, że nic już nie będzie, ale na szczęście pomyliliśmy się. Jesteśmy teraz na poziomie nadbudów. I będziemy kopać dalej. Robi się ciekawie.

Początek prac na komie wschodnim. Fot. Piotr Kołodziejczyk

Początek prac na komie wschodnim

Powoli archeolodzy zabierają się także za kom zachodni. Na razie oczyszczają go z tego, co na nim wyrosło od poprzedniego sezonu.

Prof. Ciałowicz jeszcze przed wyjazdem zapowiadał, że na komie zachodnim archeolodzy będą pracować w obrębie murów wyznaczających świątynię. - Priorytetem jest dojście do poziomu rezydencji nagadyjskiej, która jest bezpośrednio pod światynią.

Piotr zauważył, że mimo kryzysu w Egipcie, mieszkańcy Gazali nie poddają się. Kilku z nich buduje domy na skraju wioski. W pobliżu komu wschodniego i zachodniego. - Nadzorujemy więc także dziury kopane pod fundamenty – mówi Piotr. Nowych domów będzie kilka, a fundamenty kopane są na razie pod dwa z nich.

Poza tym Piotr i geolog Michał Wasilewski szykują się do przeprowadzenia pewnego eksperymentu. Chcą sprawdzić jak miejscowe kamienie poddawane były obróbce przy pomocy ognia. Może wkrótce napiszę o wynikach...

Początek prac na komie wschodnim. Fot. Piotr Kołodziejczyk

Początek prac na komie wschodnim.

Zdjęcia: Piotr Kołodziejczyk

niedziela, 20 marca 2011, joannagrabowska_net

Polecane wpisy