Blog > Komentarze do wpisu
Czy leci z nami student?

Jak najbardziej. I to nie jeden. Kiedy w środę rozmawiałam z prof. Krzysztofem Ciałowiczem usłyszałam od niego wielką pochwałę obecności studenckiej na wykopaliskach. Nie będę jej tu streszczać. Po prostu przytoczę naszą rozmowę.

Zabieracie sporą grupę studentów...

- Będą nam bardzo pomocni. Zawsze są: przy sporządzaniu dokumentacji, pilnowaniu robotników na wykopach. Dzięki nim będziemy mogli wziąć więcej robotników, bo studenci będą ich nadzorować. Jak ważną rolę odgrywają, odczuliśmy w ubiegłym roku.

To znaczy?

- Odczuliśmy wyraźnie, ile pracy można im powierzyć. Zawsze i tak na nas spoczywa większość obowiązków, ale w pewnych sytuacjach są niezastąpieni. Nie wyobrażam sobie bez nich badania grobu z 80 czy nawet 40 naczyniami, jak to się dosyć często zdarza. Nie bylibyśmy w stanie zadokumentować tego. Odbyłoby się to w każdym razie kosztem innych prac na wykopach. Nawet gdybyśmy 24 godziny pracowali na dobę nie bylibyśmy w stanie fizycznie temu podołać. Czasami na wykopach w kilku miejscach coś się dzieje i człowiek nie jest w stanie się rozdwoić. Studenci są naprawdę ważna częścią ekspedycji.

Ilu studentów zabieracie?

- Ze względów lokalowych staramy się, by zawsze na miejscu było ich 5-6. Łącznie z częścią poznańską będzie ich około 20. Będą się wymieniać co jakiś czas. Nie trzymamy ich wszystkich przez całe dwa miesiące, bo mają w tym czasie swoje zajęcia na uczelniach.

Jak dobieracie ich na wyjazdy?

- Zawsze mniej więcej w czerwcu ogłaszamy zapisy na wyjazd. Zgłasza się ich sporo. Zbieramy opinie wśród kolegów a potem wybieramy tych, którzy w jakiś sposób są już sprawdzeni, choćby na polskich wykopaliskach. Muszą coś potrafić, nie możemy brać ludzi zupełnie świeżych, bo nie mamy kiedy ich uczyć.

Po tych słowach prof. Ciałowicza studenci wybrani do tegorocznej (i poprzednich) misji powinni poczuć się bardzo docenieni.

Studenci będą zasilać w tym roku ekipy pracujące na dwóch stanowiskach: Tell el-Farcha i Tell el-Murra. O tym drugim wkrótce napiszę więcej, bo naprawdę warto, na razie podam nazwiska szczęśliwców, których umiejętności zostały zauważone i docenione przez szefów wykopalisk.

W Tell el-Farcha pracować będą:

Cyprian Chmielewski, Piotr Choła, Małgorzata Kajzer, Roman Kałuziński, Judyta Młynarska, Łukasz Kupczyk, Agnieszka Musiał, Marcin Pietrzyk, Anna Rojek, Adelina Szczerbińska, Maciej Wyżgoł, Barbara Zając (wszyscy z UJ);

Edyta Jatczyszyn i Małgorzata Wojtyczka (obie z toruńskiego UMK);

Anita Jankowiak, Jacek Karmowski, Jakub Stepnik, Marcin Szymanowicz, Magdalena Załuska (wszyscy z poznańskiego UAM).

Studencka ekipa w Tell el-Murra to:

Adriana Drabik, Bartłomiej Grzywniak, Natalia Małecka, Aleksandra Siciak, Adelina Szczerbińska, Tomasz Wicha, Maciej Wyżgoł, Barbara Zając (wszyscy z UJ).

sobota, 25 lutego 2012, joannagrabowska_net

Polecane wpisy